Show/Hide

The City of Boulder welcomes your feedback. Use our Inquire Boulder customer service tool to tell us what’s on your mind.

  • Council Members
  • Watch Council Meetings
  • Meetings
  • Boulder Council Hotline
  • Contact Council
  • Central Records Archive

City Council Members


Boulder City Council

The City Council consists of nine members including the mayor and mayor pro tem who are selected by the council members. Council members are elected at large and may serve three terms in a lifetime. 

Mayor Sam Weaver

Elected: Nov. 7, 2017
Term Expires: Nov. 16, 2021

Learn about Sam.  


 

Mayor Pro Tem Bob Yates

Elected: Nov. 5, 2019
Term Expires: Nov. 21, 2023

Learn about Bob.


 

Council Member Aaron Brockett

Elected: Nov. 5, 2019
Term Expires: Nov. 21, 2023

Learn about Aaron.


 

Council Member Rachel Friend

Elected: Nov. 5, 2019
Term Expires: Nov. 21, 2023

Learn about Rachel.

Council Member Junie Joseph

Elected: Nov. 5, 2019
Term Expires: Nov. 21, 2023

Learn about Junie.

Council Member Mirabai Kuk Nagle

Elected: Nov. 7, 2017
Term Expires: Nov. 16, 2021

Learn about Mirabai.


 

Council Member Adam Swetlik

Elected: Nov. 5, 2019
Term Expires: Nov. 16, 2021

Learn about Adam.

Council Member Mark Wallach

Elected: Nov. 5, 2019
Term Expires: Nov. 16, 2021

Learn about Mark.

Council Member Mary D. Young

Elected: Nov. 7, 2017
Term Expires: Nov. 16, 2021

Learn about Mary.


 

Previous City Council Members

20122006200019982002199620081984

See all related photos in the Photo Gallery